A rendszám tudakozó és adatbázis kereső egy olyan szisztémán alapul, ami az esetek többségében a magánszemélyek számára nem elérhető, ezáltal hiába is próbálnánk rendszámok alapján gépjárműveket, így személyautókat, motorokat vagy teherautókat keresni a világhálón, összességében csak falakba ütköznénk.
A magyarországi gépjárművekhez kapcsolódó adatbázis ugyanis nem nyilvános, hiszen az adatokat a BM tárolja, és csak meghatározott szervek, így a rendőrség vagy az okmányiroda férhet hozzá abban az esetben, ha ez indokolt, ergo a járművet ellopták, körözés alatt áll, át kell íratni és így tovább. Külön kérés esetén, tehát csak azért, mert szeretnénk megtudni, hogy egy rendszámhoz milyen autó tartozik, illetve az kinek a tulajdonában áll, ezt nem tudjuk elvégeztetni, hiszen sem az okmányirodában, sem a rendőrségen nem foglalkoznak hasonló problémákkal, erre ugyanis lényegében az említett hatóságoknak nincs idejük – még erősen indokolt esetben sem.
Ha ugyanis a járművet ellopták, a rendőrség megindítja az eljárást, ha pedig át kell íratni, az okmányiroda elvégzi a szükséges teendőket, minden más eshetőség jelentéktelennek tekinthető, hiszen többnyire biztosan önnön célt szolgál.
Így tudakoljuk ki a rendszámokat
Kiskapuk természetesen – akárcsak minden más esetben, úgy természetesen itt is vannak. Ilyen példának okáért, ha regisztráljuk magunkat az Ügyfélkapura, ahol havonta 15 lekérdezést indíthatunk szabadon a Magyarországon forgalomba hozott, és jelenleg forgalomban lévő rendszámok, illetve gépjárművek alapján. Összességében azonban ezzel vélhetően senki sem lesz előrébb, hiszen magánadatokat ez a rendszer sem tárol – pontosabban inkább nem közölt –, egyszóval csak annyit tudhatunk meg belőle, hogy a rendszámhoz tartozó autó milyen típusú, milyen színű, forgalomban van-e jelenleg, illetve rendelkezik-e a lekérdezés időpontjában érvényes kötelező biztosítással.
Ha magánszemélyként ennél többre lennénk kíváncsiak – például láttunk egy szép autót, esetleg egy szép lányt, de csak a rendszámot sikerült leolvasnunk, ebből pedig szeretnénk megtudni a tulajdonos nevét –, akkor többre nem vagyunk képesek hivatalos, illetve a legalitás határain belül mozgó lehetőségekkel, mert hangsúlyozandó, hogy ilyen önnön problémákkal természetesen sem a rendőrség, sem az okmányiroda nem foglalkozik majd.
Hivatalos, ámde költséges és egyben rendkívül bonyodalmas módja egy rendszám tulajdonjogának megállapításához még az, ha felkeressük a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalát, ahol foglalkozhatnak a problémánkkal. Itt – hangsúlyozandó, hogy rengeteg sorban állás és külön költség ellenében – kérelemre indítanak adatszolgáltatási eljárást, amiért rengeteg külön költséget felszámolnak. Egyedi azonosító – így például forgalmi rendszám – alapján történő keresés során az eljárásban igényelt adatszolgáltatás díja mellett kiszámlázásra kerül a kapcsolatfelvétel céljából történő megkeresés díja, valamint az értesítés díja is, amit személyenként számol ki a hivatal.
Ez azonban még mindig nem jelenti azt, hogy hozzáférhetünk a szükséges adatokhoz, hiszen ehhez előbb igazolnunk kell azt, hogy jogosultak vagyunk-e az adott rendszámhoz tartozó adatok kiadására, ezáltal a haszonszerzésből vagy a csak kedvtelésből beadott kérvények garantáltan elutasításra találnak, de ha például jogos érdekből, tudományos kutatásból, közvélemény- vagy piackutatásból, esetleg közvetlen üzletszerzésből már hozzáférhetünk az adatokhoz.